Finance a pojištění

Investice do bytů k pronájmu Čechy stále láká, důležité je vybrat správné nájemníky

Investici do nemovitostí považují Češi v současné době za jeden z nejlepších způsobů, jak zhodnotit své finance. Díky nízkým úrokům hypotečních úvěrů si vlastní bydlení v minulém roce mohlo dovolit čím dál více lidí, s rozvojem služeb sdíleného bydlení vzrostla i poptávka po bytech určených ke krátkodobému nebo dlouhodobému pronájmu. Nákup investičního bytu by si měl každý důkladně promyslet. Je nutné si předem rozmyslet, komu bude byt pronajímán a co vše je s pronájmem spojeno.

„Dříve jsme byli svědky toho, že byty 2+kk si pořizovali více singles, jakmile se pak ale rozhodli založit rodinu, tak tyto startovací byty využili na pronájem. V posledních letech je ale na vzestupu trend nákupu investičních bytů jako jeden ze způsobů zhodnocení úspor, ke kterému mají Češi větší důvěru než například k investičním fondům,“ vysvětlil ředitel společnosti Star Group Tal Grozner.

Pořízení vlastního bydlení považují tři čtvrtiny Čechů za dobrou investici a zhodnocení svých finančních prostředků. Přestože hypoteční úvěry v poslední době nepatrně zdražily a postupně se zpřísňují pravidla poskytování úvěrů, na realitním trhu se to zatím neprojevuje. Například v Praze je stále největší zájem o byty 2+kk, které jsou výborným artiklem k pronájmu. Stejně tak roste poptávka po rodinných bytech, jež díky stabilním prodejním cenám představují investiční jistotu.

Kdo se rozhodne pořídit si byt na investici, měl by si uvědomit, že se investované peníze vrátí až za několik let. Čistý výnos z pronájmu se ročně obvykle pohybuje kolem tří procent. Je ale vhodné zvolit nemovitost, do které není nutné příliš investovat. „Mnoho lidí chce ušetřit a kupuje byty před rekonstrukcí. Opravy v těchto případech však bývají dost finančně náročné a samotné objekty jsou také k rekonstrukci, což je spojeno s vysokými zálohami do fondu oprav. Doporučuji k pronájmu byty v novostavbách, které splňují moderní standardy bydlení, minimální náklady na opravy a minimální zálohy do fondu oprav na údržbu společných částí budov minimálně po dobu deseti let,“ řekl Tal Grozner.

Zcela zásadní je pro majitele nemovitosti zakoupené k pronájmu rozmyslet si již při jejím výběru, kdo bude nájemníkem, komu chtějí nemovitost pronajímat. Od toho se odvíjí i výběr bytu. „Aby byly náklady majitelů co nejmenší, tedy zejména splátky hypotéky a zálohy na spotřeby a služby, je nutné mít dobré nájemníky, kteří zajistí celoroční obsazenost bytu. Ideální jsou v tomto případě například rodiny s dětmi, které bývají spolehlivé a příliš často se nestěhují,“ uvedl Tal Grozner. Poptávka po pronájmu větších bytů stoupá.

Při výběru samotné nemovitosti je pak třeba věnovat pozornost i detailům, aby se investice do ní co nejvíce zhodnotila. Kdo se například rozhodne pořídit si k pronájmu rodinný byt, musí si ověřit, že je v okolí dostatečná infrastruktura. Rozhoduje i blízkost přírody nebo upravené a čisté okolí. „Školky, školy a obchody v blízkosti bytu jsou už pro každého samozřejmostí. Pokud kupujete nemovitost ve starší zástavbě, je dobré se setkat s majiteli žijícími v domě, v němž se byt nachází, a zeptat se, jak se jim bydlí, neboť dům plný mladých lidí žijících nočním životem by potenciálním nájemníkům nemusel vyhovovat.  A naopak to platí také,“ doplnil Tal Grozner. Podle něho je také dobré nechat vnitřní vybavení interiéru na budoucích nájemnících a vybavit například byt kuchyňskou linkou se spotřebiči a vymalovat pokoje neutrálními barvami.

1 Shares

One Comment

  1. Pingback: Kupte si byt a koupíte si vlastní budoucnost! » Bytovérekonstrukce.cz

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..