Tipy a trendy

Pečlivá práce je na koupelně znát

Dobrý obkladač je hlavním předpokladem kvalitní koupelny. Ovšem najít ho, to bývá problém. Navíc se tvrdí, že šikovný obkladač nemá nikdy čas. Tři majitelé koupelen měli ovšem štěstí: Koupelny jim obložili ti nejšikovnější řemeslníci. Jejich koupelny byly totiž později na valné hromadě Cechu obkladačů ČR vyhodnoceny jako nejlepší realizace z obkladů RAKO za rok 2016. Odborná porota hodnotila celkové ztvárnění a použití moderních keramických materiálů, ale především finální kvalitu zpracování.

TIP č. 1: Ing. Jan Semrád, TFP Interiér, ČR

Obklady vybírejte v autorizované prodejně

Zvolené keramické obklady série Como ve formátu 33 × 33 cm imitující zvětralý kámen v kombinaci s bílými obkládačkami série System 20 × 40 cm odpovídaly představám investorů z hlediska designu i ceny. „Při volbě designu se majitelé rozhodovali nejen podle katalogů, ale také podle obkladů přímo v autorizované prodejně. Té dali majitelé přednost před e-shopem, který nemůže nahradit návštěvu specializované prodejny se širokou nabídkou nabízených obkladů a s možností jejich „osahání si“ v reálné podobě,“ vysvětluje Jan Semrád.

Majitelé si v koupelně přáli jak sprchový bezbariérový kout, tak vanu. Do koupelny přibude ještě pračka vedle umyvadla. „Dobrou prvotní inspirací pro zákazníky jsou katalogy výrobců keramických obkladů. Výhodou profesionální realizační firmy je pak především zkušenost. Ta totiž základní návrh se spárořezy upraví vzhledem k osvětlení a proslunění místnosti, rozměrům místnosti a barevnému citu jednotlivých klientů,“ dodává odborník s více než 20 lety zkušeností v oboru.

TIP č. 2: Marián Páleš, DEAL Slovakia, Slovensko

Kombinujte formáty i dekorace z jedné série

Zákazník by se měl vždy snažit ujistit, zdali materiál svěřuje do „dobrých“ rukou. Jen tak může výsledný efekt stát za to,“ upozorňuje Marián Páleš. Zajímavostí jeho koupelny je kombinace velkého formátu 60 x 60 cm s menším rozměrem 20 x 20 cm ze série Random. Volba prvků z jedné série, navržené v modulových formátech se stejnou tloušťkou, umožňuje snadnou kombinaci více různých formátů,“ radí Marián Páleš.

Výhodou zvoleného velkého formátu je především sjednocení a pocitového zvětšení obkládaného prostoru. Povrch s menším množstvím spár působí celistvě, plocha se lépe udržuje. Na druhou stranu práce s velkým formátem 60 x 60 cm, který je zde využitý jak na podlaze, tak na stěně, je o něco komplikovanější, než je tomu u formátu menšího. „Rozdíl spočívá třeba v nutném pečlivějším rozvržení spár, potřebě využít speciální nářadí, jako je řezačka pro velké formáty, dále v pracnější pokládce vyžadující zkušenosti nebo ve větším prořezu dlaždic,“ vyjmenovává Marián Páleš a dodává: „Aby detail působil dokonale a neokousaně, jsou zapotřebí zkušenosti i nářadí profesionála.“

TIP č. 3: František Preis, Strakonice, ČR

Šedé spáry se lépe udržují

Obkládačky série Sandy (RAKO) formátu 30 x 60 cm doporučili paní majitelce v Koupelnách Ptáček a s výběrem je nadmíru spokojena. Pro rekonstrukci si navíc vybrala firmu pana Františka Preise, se kterou měla rodina již dřívější zkušenosti a která má obecně skvělé reference. Kromě obkladačských prací měli na starosti i instalatérskou část, takže komunikace probíhala pouze s panem Preisem a nemuseli řešit další řemeslníky. Co se týče samotného typu dlaždic, chtěla paní domu hlavně něco praktického na úklid.

I když barva spár záleží hodně na zákazníkovi, František Preis doporučuje spáry šedé: „Pokud chce zákazník bílou, tak mu ji vždy rozmluvím, jelikož je mnohem náročnější na údržbu. Já preferuji odstíny šedé, protože se nejlépe udržují, a navíc ladí k jakékoliv barvě obkladů i dlaždic. Používám vždy flexibilní spárovací materiály, které jsou pružné, ale tvrdé. Nedochází k rychlému opotřebení a dobře se udržují,“ uvádí František Preis.

Nezáleží na tom, jaký obklad si zákazník vybere, ale jak precizně je koupelna řemeslně provedena. Například jak na 45° řezané rohy, tzv. jolly hrany, sedí nebo jak chytře jsou využity a poté i realizovány prostory pro niky a poličky. Reklama není potřeba, pokud je zákazník spokojený.“

One Comment

  1. Pingback: „Třicítkové“ formáty pro nadčasové bydlení » Bytovérekonstrukce.cz

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..