Již zdaleka ne novou, ale stále moderní možností, jak zdokonalit své bydlení, jsou plovoucí podlahy. Poskytují svým majitelům příjemný pocit při chůzi, tvoří dokonalý povrch spojením jednotlivých komponentů a skvěle izolují chladné povrchy, jako je třeba beton.
Svou výbornou izolací proti hluku se skvěle hodí nejen do malých prostor, ale také do velkých hal a veřejných místností, které vyžadují mnohem vyšší odolnost proti zátěži.
Plovoucí podlaha je nejen funkčním prvkem moderní domácnosti a stylového interiéru, ale také nabízí pohledný design a přírodní kresby dřeva. Lidé si dnes tento typ podlah velice oblíbili také pro poměrně nenáročnou instalaci, která se hodí v podstatě kamkoliv.
Plovoucí podlahy jsou normovány podle normy EN 13 329, která rovněž umožňuje klasifikaci do užitkových tříd.
Pokládka plovoucí podlahy
Pokládka plovoucí podlahy je většinou prací specializovaných firem, které vám doporučí vzor a typ skládání. Aplikace se realizuje na různé povrchy, ovšem hlavním rysem je volné položení. Právě díky tomu název plovoucí podlahy. Volné umístění a oddělení od podkladu znamenají možnost snadné výměny a oprav.
Než přistoupíte k pokládce, důkladně očistěte podkladovou bázi a povrch zarovnejte, zbavte ho vlhkosti. Parkety či desky ponechte alespoň 48 hodin aklimatizovat v místnosti, kde budou loženy. Pak již vše můžete nechat na zručných řemeslnících.
Ti nejprve aplikují vhodný podklad, u studenějších podlah doplněný o fólii, který se rozvíjí v pásech a měl by u stěn dosahovat přesahů asi 20 centimetrů.
Na vytvořenou podložku se pak kladou jednotlivé prvky, které jsou různě spojovány a přiráženy pomocí speciálního kladívka. Nejvhodnější je začít v levém rohu místnosti. Pro spojování se používají lepidla, ale existuje také zámková plovoucí podlaha, kde můžete lepidlo zcela vynechat, spoje jsou mechanické.
Vhodné materiály pro plovoucí podlahy
Před pokládkou plovoucí podlahy zvažte, jaký vlastně pro vás bude nejvhodnější materiál. Nejčastěji se používá dřevo v různých formách, tedy masiv, lamino, korek, dýha nebo parkety, ale nechybí ani umělé materiály, především pak PVC.
Laminátové plovoucí podlahy
Lamino je asi nejlevnějším materiálem pro výrobu plovoucích podlah. Je to dřevotříska, která je polepena dekoračním papírem a zalitá pryskyřicí, která celý prvek tmelí do jediného kusu. Jedná se tedy o třívrstvou podlahu. Hlavní výhody jsou lehkost, snadná manipulace a instalace a v neposlední řadě také odolnost proti poškrábání, které je ovšem dosaženo povrchovými úpravami. Díky vhodně voleným nátěrům a lakům dosáhnete vlastností srovnatelných s parketami nebo masivními dřevěnými deskami. Další výhody jsou:
- Možnost montáže podlahového topení
- Odolnost proti nárazu
- Nehořlavost
Podlahy z dřevotřísky se příliš nehodí do vlhkých místností, nelze je brousit a renovovat, jsou hůře odolné proti teplotním výkyvům. Nehodí se k venkovnímu využití.
Parketové plovoucí podlahy
Z pravého dřeva se vyrábí parketové podlahy a jednotlivé prvky, tedy samotné parkety. Zde již se jedná o poněkud nákladnější záležitost a rovněž údržba si vyžaduje více péče. Odměnou vám však bude podlaha, která je tichá a má krásný vzhled, který je spojen s přírodou. Parkety se hodí v podstatě kamkoliv a také do velkých domů, dají se přebrousit a po čase povrchově upravovat. Výborně izolují zvuk i chlad, jsou hygienické. Díky lakům, mořidlům a impregnacím dosáhnete dokonalého odpuzování prachových částic a také odolnosti proti poškození.
Hlavním materiálem výroby je dřevo v rozličných variantách, často rozdělené do několika vrstev. Pro výrobu parketových podlah se používají například tato dřeva:
- Dub
- Buk
- Ořech
- Javor
- Měkká dřeva- smrk, topol, japonský topol
- Exotická dřeva- mahagon, teak, eben
Korkové plovoucí podlahy
Korková podlaha je lehká, měkká a pružná, výborně se po ní našlapuje. Hodí se tedy především do interiérů, kde chcete mít maximální klid a také tam, kde je nášlapná část dosti zatěžována. Korek působí velmi stylově a je u nás zatím poněkud netradiční, ale nachází se stále více progresivních lidí, kteří dokážou ocenit jeho výhody.
Korek je sám o sobě výborným tepelným izolantem, často tedy nemusíte ani aplikovat dodatečný izolační materiál. Nutností a samozřejmostí je zdravotní nezávadnost korkových materiálů.
Korkové plovoucí podlahy se příliš neuplatní v prostorách, které jsou příliš zatěžované a zcela nevhodné jsou například do dílen. Další malou nevýhodou je jejich nemožnost renovace, ta je ovšem nahrazena dlouholetou trvanlivostí.
Linoleové plovoucí podlahy
Plovoucí podlahy lze realizovat také z dalších ekologických materiálů, jedním z takových je linoleum. Vyrábí se z dřevité moučky nebo z korku. Dřevitá moučka je pevnější, korek zase má lepší tlumící schopnost. Výroba je dnes čistě na přírodní bázi a ekologičnost tohoto materiálu se stává pro mnohé důvodem, proč si ho vybírají pro svůj interiér. Linoleum je praktické a odolné proti poškození.
Na co dá pozor?
Význam plovoucích podlah je dnes v interiéru nepochybný a jejich využití je velmi široké, ale je potřeba brát také v úvahu některé důležité faktory a nevýhody, které se mohou objevit.
1. Možnost vzniku lamelových spár a nechtěných skulin
2. Více hlučné oproti pevným podlahám
3. Nevhodné pro těžký nábytek- může dojít k deformacím
4. Nutnost okrajové dilatace
5. Horší vstřebání vlhkosti
Podle vlastních požadavků si dnes můžete vybrat plovoucí podlahy, které jsou různě vrstvené nebo masivní, mají všeliké barvy od těch základních rustikálních, až po moderní křiklavé a tvoří krásné a pravidelné vzory. Pochopitelně nezapomínejte na starý dobrý koncept celé domácnosti a podlahu spojte s nábytkem v jednolitý celek.
Pingback: I se psem nebo kočkou v bytě si můžete dopřát krásnou a kvalitní podlahu - Bytové rekonstrukce
Pingback: Korková podlaha, aneb ta pravá pro tiché našlapování - Bytovérekonstrukce.cz