Podlaha, ze které by se dalo jíst. To je přání každé hospodyňky. Chuchvalce prachu, skvrny, nebo šlápoty nejsou pro nikoho dobrou vizitkou. Hlavně v létě většina z nás tráví spoustu času na zahradě či terase, domů si pak nosíme špínu a na podlaze vznikají nevzhledné šlápoty.
Jak tedy vysněné čistoty dosáhnout? Máme pro vás několik rad. Díky nim bude vaše dlažba, parkety nebo linoleum jako zrcadlo, bez jediného smítka a dalších nečistot.
Pravidlo č. 1 – podlaha až na konec
U každého úklidu platí, že podlahy a koberce přijdou na řadu až na konec. Během ostatního úklidu, totiž nečistoty padají právě na zem. Takže prvně uklidit, utřít linku a následně se můžete pustit do podlah. Dobré je zvolit kvalitní pomocníky. Hromadu práce vám ušetří kvalitní mop a také speciální přípravky, které zajistí jak vyčištění tak i péči. Není potřeba sáhnout po těch nejdražších, doporučujeme vyzkoušet i ty lidové jako je například mýdlový čistič Diava.
Méně ale častěji
Pravidelný úklid je základ. Nemusíte denně do úmoru smýčit a vytírat. Podle potřeby, ale stačí vzít jen smeták nebo použít robotický vysavač a zbavit podlahu prachu a nečistot ze spár a z koutů místností. Jednou týdně je pak potřeba zvolit mokrou variantu úklidu. Stačí vám mop a čisticí prostředek. Myslete však na to, že každý druh podlahy vyžaduje jinou péči. Třeba na korkové podlahy by se neměly používat přípravky s chlórem, který může naleptat ochrannou vrstvu, naopak u keramické dlažby se vyvarujte prostředků s pískem či abrazivní složkou.
Vysavač nejen na koberec
I když doma nemáte koberce a vaše podlaha je dřevěná, laminátová nebo třeba z korku, vysavač jistě přijde vhod. Při obyčejném zametání totiž nikdy ze země nedostanete jemný prach a nečistoty. Důkladné vysávání zajistí, že drobné nečistoty následným vytíráním neroznesete po celém bytě.
Mokrá varianta
Vytírání hraje při úklidu klíčovou roli. Základem kvalitně vytřené podlahy je dokonale vyždímaný mop či hadr. V opačném případě byste úklidem mohli napáchat víc škody, než užitku. Příliš vody totiž zanechá na povrchu zaschlé kapky a u laminátových podlah se může dostat až do spár. Dokonce i při úklidu je třeba myslet trochu vědecky. Snažte se mopem či koštětem vykreslovat tvar číslice osm. Je dokázáno, že tak vám neunikne ani smítko špíny.
Víte že? (Info box)
- Ploché mopy – doplněné speciálními hadry z mikrovlákna velmi dobře zachytávají špínu a nečistoty.
- Třásňové mopy – jsou vhodné hlavně do členitého terénu, kde se musíte vyhýbat nábytkům a potřebujete vytřít i v rozích a méně přístupných místech.
Základní postup, jak udržet vaši podlahu čistou a bez nevzhledných otisků nohou a špíny znáte. Jistě oceníte, když si ke vstupním dveřím na terasu pořídíte čisticí rohože. Na nich se uchytí ty největší kousky špíny a vám to následně ušetří spoustu práce.