Developeři

Udržitelnost, modularita a interakce: Národní filmový archiv má nové kanceláře

Po přestěhování ze Žižkova na konci loňského roku se Národní filmový archiv (NFA) zabydlel v Nuslích. Firma Profil Nábytek v tandemu s architektonickým studiem Schwestern vytvořily v budově u Botiče proti Divadlu Na Fidlovačce atraktivní pracovní zázemí pro zaměstnance. Unikátnost nových interiérů tkví mimo jiné v tom, že pokud se v budoucnu bude NFA opět stěhovat, modulární mobiliář může dále využívat dle potřeb a aktuálních dispozic.

Dřevěné policové regály s tradičními spoji bez jediného šroubu, maximálně funkční, masivní stoly až pro šest lidí najednou nebo roxorové židle tvoří základní mobiliář nábytkové řady TAK, kterou pro Profil Nábytek navrhlo studio Schwestern. Ekologicky šetrný nábytek s pevnou a elegantní konstrukcí v plné míře uplatnilo v návrhu interiérů kanceláří Národního filmového archivu (NFA) sesterské duo Moniky Cihlářové a Ivety Šalamounové. Interiéry sestry navrhly ve spolupráci s Lubomírem Bačou, architektem společnosti Kingfisher advisor.Většina kancelářských prostor je umístěna v open space, takže hlavním zadáním bylo prostory opticky a pocitově rozdělit do menších celků s použitím modulárního, lehkého a variabilního úložného nábytku, umožnit individuální soustředěnou práci, společná pracovní jednání i neformální setkávání.

„Nábytek splňuje všechny naše požadavky jak estetické, tak na kvalitu provedení a praktičnost. Regály z řady TAK skvěle člení prostor a z velkého open space dělají menší intimnější zóny, kde se všichni cítíme opravdu dobře. Regály vypadají výborně prázdné, s knihami, s květinami, ale zvládnou i šanony,“ říká Martina Štastná ze sekretariátu NFA s tím, že ji a její kolegy hodně baví také drobné detaily nábytku, které vynikají díky preciznímu provedení. Jde například o spoje na regálech, zaoblené rohy stolů v zasedačkách, věšáky z roxoru a barové židle. „Barové sezení patří k nejoblíbenějším i díky pohodlným židlím,“ dodává Štastná.

Kanceláře jsou ve třech místech přerušeny relaxačními zónami – v úvodu jde o kavárenské posezení a prostor s pohovkou, který zjemňuje žlutý závěs umožňující prostor dále dělit. Další relaxační zóna s dvoumístnou pohovkou je ještě uprostřed celého open space a v závěru chodby naproti toaletám, které odděluje knihovna.

Ve středové části kanceláře je zákoutí využívané jako „papírna“ s dominantním zvýšeným stolem s barovými roksorovými židlemi, tiskárnou a uzamykatelnými boxy pro zaměstnance.


Nábytek všemi vjemy

Kancelářské prostory dotváří několik různě velkých zasedacích místností s jednacím stolem TAK, někdy oddělené pouze sklem. „Stoly z řady TAK jsou koncipovány jako ústřední bod kancelářského prostoru, kde se lidé setkávají, jednají, pracují, ale i odpočívají a baví se. Reflektují dynamické a kreativní prostředí dnešních kanceláří,“ vysvětluje Iveta Šalamounová. Maximálně funkční, konstrukčně stabilní stůl poskytuje komfortní hloubku jak pro notebook, tak obědové menu. Propracované detaily i materiálové provedení umožňují vnímat kvalitu stolu nejen zrakem, ale i hmatem.

„Dnes, kdy se komunikuje hlavně online, je třeba držet krok s novými technologiemi. Kolekce TAK se ale zároveň ohlíží zpět a podněcuje přirozené jednání v kolektivu a podporuje vzájemnou interakci,“ doplňuje Šalamounová, která nábytkovou řadu TAK pro Profil navrhla.

Obě protagonistky studia Schwestern jsou současně dcerami jednoho ze zakladatelů a spolumajitelů firmy Profil Nábytek, Františka Čermáka.

„Módní trendy přichází ve vlnách a zase odchází. My sázíme na pevné truhlářské základy a nadčasové materiály. Tradiční spoje doplňujeme prověřenými technologiemi a dbáme na kvalitní zpracování,“ dodává Čermák, původně sám truhlář.

Udržitelnost není v případě této realizace jenom floskulí. Kromě toho, že mobiliář dlouho vydrží, je modulární, a pokud by se kanceláře NFA opět někam stěhovaly, lze ho opět využít a přizpůsobit novým prostorům.  

Více informací najdete na:

https://schwestern.cz/nfa-offices-kancelare-pro-narodni-filmovy-archiv
https://www.profil-nabytek.cz/navrhneme-a-vybavime-jakykoliv-interier/nabytek-do-kancelari-a-pracoven/narodni-filmovy-archiv

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..